Gastroskopia

Badanie gastroskopii umożliwia diagnostykę i leczenie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka i dwunastnicy). Endoskop – urządzenie z wbudowaną kamerą, jest wprowadzany przez jamę ustną. Podczas badania istnieje możliwość pobrania wycinków do badań histopatologicznych oraz przeprowadzenia testu na obecność bakteri Helicobacter pylori
Pacjent nie powinien jeść przez 6 h i pić przez 4 h przed zabiegiem, nie palić papierosów, nie żuć gum do żucia, osoby chore na cukrzyce powinny skontaktować się przed zabiegiem z lekarzem lub pielęgniarką. Rano pacjent powinien przyjąć wszystkie niezbędne, stale stosowane leki (zwłaszcza hipotensyjne, antyarytmiczne, β-blokery czy przeciwdrgawkowe), z wyjątkiem leków przeciwcukrzycowych.
Gastroskopię wykonuje się na leżąco, zazwyczaj kładąc się na lewym boku. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem zabiegu wyciągnąć protezy zębowe. Po miejscowym znieczuleniu gardła zakładany jest plastikowy ustnik, a następnie wprowadzany jest gastroskop do jamy ustnej. W tym momencie może wystąpić dyskomfort, należy wówczas podążać za instrukcjami lekarza. Badanie trwa kilkanaście minut i jest praktycznie bezbolesne.
Po gastroskopii nie powinno się jeść ani pić minimum dwie godziny ze względu na podane znieczulenie lub dłużej, jeżeli tak wskaże lekarz. Czas ten może wydłużyć się do kilku godzin, jeżeli zostały pobierane wycinki do badań. Zaleca się wtedy spożywanie chłodnych i mało pikantnych potraw.
Badanie gastroskopii wymaga wypełnienia formularza świadomej zgody na badanie.
Możliwe jest wykonanie badań kolonoskopii i gastroskopii w znieczuleniu ogólnym jednocześnie.